Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


22-09-2015

Krakowski akcelerator cząstek

Synchrotron – największe urządzenie badawcze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – jest już gotowy. To serce nowo otwartego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Wszechstronny ośrodek badawczy wraz z innowacyjną infrastrukturą powstał dzięki blisko 200 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Synchrotron służy do prowadzenia badań naukowych w takich obszarach jak: fizyka, chemia, medycyna, biologia, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, biotechnologia, ochrona środowiska, archeologia, a nawet historia sztuki. Promieniowanie synchrotronowe jest wykorzystane także do badań, których wyniki są wykorzystywane bezpośrednio w przemyśle.

Hala eksperymentalna z synchrotronem

Fot. Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris

Urządzenie wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne (od podczerwieni do promieniowana rentgenowskiego), którego unikalne właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii. Naukowcy korzystający z synchrotronu mogą zatem wybrać rodzaj promieniowana, potrzebny dla prowadzonych przez siebie projektów badawczych.

Obok krakowskiego synchrotronu na świecie jest 60 tego typu urządzeń. Niezwykłe właściwości wytwarzanego przez nich promieniowania synchrotronowego przyczyniły się do wielu przełomowych odkryć, chociażby w medycynie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, na przykład, wykorzystali synchrotron do oceny poziomu żelaza w pojedynczych neuronach w mózgach osób dotkniętych chorobą Parkinsona.

Synchrotron z lotu ptaka

Fot. Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris

 

 

 


Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska