Menu

Bieżący katalog: Wiadomości

Lista podkatalogów:

Katalog wyżej: PFE

WYŚWIETL LISTĘ ARTYKUŁÓW W BIEŻĄCYM KATALOGU


20-08-2018

Regionalny Program Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 na mecie

Regionalny Program dla Województwa Śląskiego 2007-2013 (RPO WSL 2007-2013) oficjalnie został rozliczony po niemal 11 latach od zatwierdzenia go przez Komisję Europejską (4 września 2007 r.). Zmiany, które w tym czasie zaszły w regionie są dziś widoczne gołym okiem i z pewnością nie byłyby możliwe do zrealizowania w takim tempie bez wsparcia, jakie województwo otrzymało z Funduszy Europejskich.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła rezultaty realizacji programu, który w ostatnim czasie przechodził przez końcowe etapy weryfikacji. Tym samym nadszedł czas podsumowań.

RPO Województwa Śląskiego

Był drugim największym regionalnym programem poprzedniej perspektywy w Polsce. Województwo śląskie na jego realizację otrzymało ponad 1,7 miliarda euro finansowego wsparcia, co przełożyło się na zawrotną kwotę 7,3 miliarda złotych dotacji dla beneficjentów. Ta kwota z kolei stała się fundamentem do powstania ponad 5 700 projektów, które udało się zrealizować na terenie całego regionu.

Nasze osiągnięcia

Celem programu regionalnego na lata 2007-2013 było pobudzenie szybkiego wzrostu społeczno-gospodarczego przy jednoczesnym wzmocnieniu spójności regionu. Jego realizacja zakończyła się pełnym sukcesem – walnie przyczyniając się do gospodarczego wzrostu, rozwijając konkurencyjność i potencjał przedsiębiorstw, modernizując istniejącą i wpływając na powstanie zupełnie nowej infrastruktury publicznej i drogowej.

To dzięki RPO Województwa Śląskiego możemy dziś korzystać między innymi z:

  • nowych dróg – 60,5 km np. Drogowa Trasa Średnicowa ZACHÓD, odcinek Zabrze-Gliwice;
  • nowoczesnej komunikacji miejskiej – 235 sztuk zakupionego taboru;
  • zrewitalizowanej infrastruktury – np. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach;
  • nowego sprzętu medycznego, który doposażył nasze szpitale i kliniki – np. Laboratorium Technologiczne Pracowni Sztucznego Serca;
  • nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej – np. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka Uniwersytetu Śląskiego.

Jesteś zwycięzcą!

Sukces RPO WSL 2007-2013 nie jest zasługą jednostki, a efektem wytężonej pracy setek tysięcy ludzi – począwszy od wnioskodawców, poprzez cały sztab osób odpowiedzialnych za weryfikację wniosków, finanse i rozliczanie projektów, ewaluację oraz kontrolę, aż po beneficjentów poszczególnych projektów. Największymi wygranymi programu nie są jedynie gminy, które otrzymały unijne dotacje ani wyłącznie przedsiębiorstwa, które dzięki funduszom przeszły modernizację.

Na sukcesach realizacji RPO WSL 2007-2013 przede wszystkim korzystają mieszkańcy województwa, którzy poruszają się nową, niskoemisyjną komunikacją publiczną, wypoczywają w otoczeniu zielonych terenów rekreacyjnych, powstałych w miejsce pokopalnianych hałd oraz odwiedzają obiekty krzewiące kulturę i tradycję regionu tam, gdzie do niedawna stały jedynie budowlane nieużytki. Największymi wygranymi są wszyscy ci, których jakość życia i miejsce zamieszkania zmieniło się na lepsze.