Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


04-08-2015

Urzędy bliżej obywateli – rusza projekt „Obywatel”

Portal obywatel.gov.pl, podręcznik przyjaznego komunikowania się administracji z obywatelem, telefoniczna „Informacja dla Obywatela”, gdzie każdy może zapytać o procedury urzędowe i zgłosić do nich swoje uwagi – to elementy projektu „Obywatel”, który premier Ewa Kopacz zainaugurowała 31 lipca 2015 r.

Źródło informacji o usługach publicznych

Na stronie www.obywatel.gov.pl zostało udostępnionych 101 kart opisujących najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych. Najważniejsze informacje, jak załatwić sprawę w urzędzie są dostępne w jednym miejscu.

Zespoły redakcyjne, które opracowały opisy pierwszego pakietu usług, udostępnione na portalu "obywatel", kontynuują prace nad kolejnymi kartami usług.

Serwis jest częścią projektu informatycznego pl.ID, na który przeznaczyliśmy z programu Innowacyjna Gospodarka ponad 236 mln zł. W ramach tej inwestycji przebudowano i udostępniono m.in. jeden z najważniejszych rejestrów przechowujących dane ewidencyjne wszystkich obywateli tj. bazę PESEL, która wchodzi w skład Systemu Rejestrów Państwowych. Dzięki temu wiele procedur urzędowych uprościło się, a dowód osobisty czy odpis aktu możemy uzyskać w dowolnym urzędzie w Polsce.

 

Grafika projektu z hasłem: Sprawdź, jak załatwić sprawę w urzędzie lub przez Internet

 

System informacji telefonicznej „Informacja dla obywatela”

To rozwiązanie uzupełniające portal. Dzwoniąc pod numery telefonu Informacji dla Obywatela, dowiemy się, gdzie załatwić swoją sprawę. System działa na poziomie KPRM (infolinia centralna – 222 500 115) a w późniejszym etapie będzie rozwijany na poziomie resortowym (w sumie 33 osobne numery w ministerstwach i urzędach wojewódzkich).

W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju działa już specjalna infolinia. Dzwoniąc pod numer telefonu 222 500 135 w godzinach pracy urzędu można uzyskać informacje o usługach resortu.

System będzie także zbierał informacje o najbardziej skomplikowanych dla obywateli sprawach. Będą oni mogli zgłaszać swoje postulaty oraz opinie na temat funkcjonowania administracji rządowej. Informacje te będą później analizowane w celu zaproponowania zmian w prawie.

Rekomendacje dotyczące komunikowania się administracji z obywatelem

W ramach pierwszej odsłony projektu w KPRM opracowano dwie publikacje ‒ rekomendacje dla urzędników, które pozwolą na poprawienie sposobu komunikacji z obywatelem:

  • „Komunikacja pisemna” ‒ rekomendacje dotyczące prostego pisania. Pisma z urzędów często są niezrozumiałe dla odbiorców. Publikacja zachęca do pisania możliwie prostym językiem.
  • „Rozpatrywanie sygnałów obywatelskich” ‒ czyli w jaki sposób urzędy powinny traktować informacje nadsyłane w listach, skargach, petycjach i wnioskach. Chodzi z jednej strony o to, żeby urzędy korzystały z wiedzy o problemach przekazywanej przez obywateli. Z drugiej o to, aby odpowiedzi udzielane przez administrację przede wszystkim pomagały w rozwiązywaniu opisywanych spraw, a ich treść była zrozumiała dla odbiorcy.

Publikacje „Komunikacja pisemna” i „Rozpatrywanie sygnałów obywatelskich” dostępne są w serwisie służby cywilnej.

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska