Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich

Znamy laureatów 7 edycji konkursu Polska Pięknieje

Logo Polska Pięknieje Do grona najciekawszych projektów turystycznych i rekreacyjnych dołączyły kolejne przedsięwzięcia. Poznaliśmy je podczas uroczystości wręczenia nagród siódmej edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, która odbyła 29 maja 2014 r.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji. Poprzez promocję najlepszych przedsięwzięć, konkurs pokazuje wpływ unijnych środków na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 273 przedsięwzięcia, spośród których Kapituła Konkursu wskazała 18 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach. Następnie wybrała 7 nowych Cudów Funduszy Europejskich. Swojego faworyta wskazali również Internauci.

Najliczniej reprezentowane były województwa: małopolskie (30), dolnośląskie (29) oraz śląskie (26). Najpopularniejszymi kategoriami były tak jak w ubiegłym roku: rewitalizacja (73 projekty), turystyka aktywna (62) i obiekt turystyczny (48).

Kategoria „Obiekt turystyczny”

Zdjęcie laureata kategorii "Obiekt turystyczny"I miejsce zajął projekt pn. Galicyjski Rynek – budowa sektora miejskiego w parku etnograficznym w Sanoku. Dzięki ponad 11,6 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko, zrekonstruowano centrum galicyjskiego miasteczka z równoczesnym pokazaniem wszystkich jego funkcji (społecznych, gospodarczych i kulturowych). Wokół brukowanego „kocimi łbami” rynku znalazły się obiekty takie jak np.: karczma z kręgielnią, urząd gminy, remiza strażacka, sklep kolonialny, trafika oraz warsztaty rzemieślnicze. Na terenie miasteczka znajduje się ok. 3,5 tys. eksponatów muzealnych. Projekt zwyciężył także w głosowaniu Internautów.

 

Kategoria „Rewitalizacja”

Przedsięwzięcie polegające na rewitalizacji parku miejskiego w Zakopanem (jego obszar podzielono na 5 stref: reprezentacyjną, sportu, kultury, wypoczynku, ochrony układu przyrodniczego) zwyciężyło w kategorii rewitalizacja. Dzięki kompleksowemu podejściu, park stał się miejscem przyjaznym dla każdego. Można w nim zarówno uprawiać sport, jaki i obcować ze sztuką. Najmłodsi mogą korzystać z dużego placu zabaw. Wartość dofinasowania UE (Małopolski Program Regionalny) dla projektu pn. Rewitalizacja Parku Miejskiego i przebudowa Placu Niepodległości w Zakopanem w celu dostosowania do potrzeb mieszkańców i wymogów ruchu turystycznego to blisko 4,9 mln zł.

Kategoria „Zabytek”

Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina - Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy Wzgórza Zamkowego oraz Bramy Krakowskiej to nazwa projektu który wygrał w kategorii zabytek. Przywrócono walory estetyczne Zamku Lubelskiego z romańskim donżonem z XIII w., Kaplicy Trójcy Świętej z bizantyńsko-ruskimi freskami z 1418 r. oraz gotyckiej Bramy Krakowskiej z XIV w. W ramach działań projektowych zwiększono dostępność obiektów. Wzbogacono również formy przekazu m.in. umożliwiono wirtualny dostęp do zabytków – powstała nowoczesna platforma internetowa. Dotacja w wysokości ponad 7,9 mln zł pochodziła z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego.  

Kategoria „Produkt promocyjny”

Nagrodę główną zdobył projekt pn. Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski realizowany w latach 2011-2012. Polegał na promocji regionu w mediach regionalnych i ogólnopolskich oraz na promocji zewnętrznej (bilbordy) w największych miastach Polski. Ponadto, w okresie letnim organizowano szereg imprez plenerowych – od inscenizacji koronacji królewskich, poprzez pokazy filmowe i teatralne, spotkania literackie, koncerty, wystawy, konferencje, po Turniej Żużlowy o koronę Bolesława Chrobrego. Dotacja z Wielkopolskiego Programu Regionalnego  wyniosła ponad
628 tys. zł.

 

Kategoria „Turystyka aktywna”

W tej kategorii I miejsce zajął projekt pn. Budowa Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment na Górze Jesionowej nad jeziorem Szelment Wielki w gminach Szypliszki i Jeleniewo - etap pierwszy. Dzięki ponad 6,1 mln zł ze Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego do dyspozycji turystów oddano 10 oświetlonych, naśnieżanych i ratrakowanych tras narciarskich, obsługiwanych przez 8 wyciągów. W ośrodku znajduje się również ekspozycja poświęcona sportom zimowym „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”, w której można zobaczyć m.in. narty olimpijskie i replikę złotego medalu olimpijskiego zdobytego przez Wojciecha Fortunę w 1972 r. czy kombinezon Adama Małysza. Latem można skorzystać z pola do gry w paintball, zagrać w minigolfa lub wypożyczyć rowery.     

 

Kategoria „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”

Współpraca miasta Eggesin, gminy Police i Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde zaowocowała powstaniem Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. W nowoczesnej, przystępnej i atrakcyjnej formie prezentowane są wystawy, dzięki którym można poznać różne dziedziny nauk przyrodniczych. Zwiedzający mogą skorzystać z sal laboratoryjnych i przeprowadzić doświadczenia, a także prowadzić obserwacje w terenie lub testować interaktywne ekspozycje. Zwycięski projekt pn. Życie nad Zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej, edukacja ekologiczna i historia otrzymał ponad 3,6 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze   Przednie / Brandenburgia.                         

Kategoria „Miejsce przyjazne dzieciom”
W ramach przedsięwzięcia pn. Poprawa dostępności do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej dla mieszkańców Włodawy, współfinansowanego w kwocie niemal 2,1 mln zł z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego, pomieszczenia biblioteczne podzielono na trzy strefy: Słowo, Muzyka i Obraz. Wszystkie elementy wyposażenia nawiązują do tego podziału. W bibliotece regularnie odbywają się festiwale twórczości dziecięcej.

 

Wyróżnienie specjalne

Za nietypowe podejście do rewitalizacji, nagrodzono realizowany w Poznaniu projekt pn. Rewitalizacja w budowie - tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce. Dotacja w wysokości ok. 649 tys. zł pochodziła z Programu Kapitał Ludzki. Programem rewitalizacji objęto zdegradowane, najstarsze tereny śródmiejskie: Śródkę i Chwaliszewo oraz Jeżyce. Przez prawie półtora roku, 730 mieszkańców uczestniczyło w dziewięciu różnego rodzaju inicjatywach, takich jak: Biura Mieszkańców, Koalicje Lokalne, Uniwersytet Alternatywny. Podnosili oni również swoje kwalifikacje poprzez udział w warsztatach architektonicznych i szkoleniach zawodowych.

 

Lista projektów nominowanych w 7 edycji konkursu
 „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”

 

Kategoria „Rewitalizacja”

 • Projekt: Regio Ferrea – renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowej huty żelaza w Starachowicach. PL0250
  Projektodawca: Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach
 • Projekt: Rozbudowa z przebudową budynku PKP na Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim na działce nr 14/6
  Projektodawca: Gmina Stronie Śląskie
 • Projekt: Rewitalizacja Parku Miejskiego i przebudowa Placu Niepodległości w Zakopanem w celu dostosowania do potrzeb mieszkańców i wymogów ruchu turystycznego
  Projektodawca: Gmina Miasto Zakopane

Kategoria „Zabytek”

 • Projekt: Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie
  Projektodawca: Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Projekt: Rewitalizacja elewacji budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie
  Projektodawca: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
 • Projekt: Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina - Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy Wzgórza Zamkowego oraz Bramy Krakowskiej
  Projektodawca: Muzeum Lubelskie w Lublinie

Kategoria „Produkt Promocyjny”

 • Projekt: Literacka Małopolska
  Projektodawca: Krakowskie Biuro Festiwalowe
 • Projekt: Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski
  Projektodawca: Gmina Miasto Gniezno
   

Kategoria „Obiekt turystyczny”

 • Projekt: Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę – etap II – rozbudowa filii MPŚ w Swołowie
  Projektodawca: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
 • Projekt: Galicyjski Rynek – budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku
  Projektodawca: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
 • Projekt: Adaptacja i Wyposażenie Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego Etap II
  Projektodawca: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Kategoria „Turystyka aktywna”

 • Projekt: "Bory Tucholskie – w labiryntach natury” – wzmocnienie pozycji regionu Borów Tucholskich na turystycznej mapie Polski poprzez rozwój infrastruktury turystycznej
  Projektodawca: Powiat Tucholski
 • Projekt: Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment
  Projektodawca: Samorząd Województwa Podlaskiego

Kategoria „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”

 • Projekt: Rowerowa Kraina
  Projektodawca: Miasto Szklarska Poręba
 • Projekt: Życie nad Zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej – Edukacja, Ekologia i Historia
  Projektodawca: Gmina Police

Kategoria „Miejsce przyjazne dzieciom”

 • Projekt: Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny
  Projektodawca: Gmina Kielce.
 • Projekt: Rozbudowa Parku Miniatur w Inwałdzie przyczyniająca się do lepszego wykorzystania potencjału turystycznego i rozwoju oferty turystycznej Małopolski
  Projektodawca:  MWD Sp. z o.o.
 • Projekt: Poprawa dostępności do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej dla mieszkańców Włodawy
  Projektodawca: Gmina Miejska Włodawa

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska